Aby zwiedzić skanseny nie zawsze trzeba mieć bilet wstępu

W Polsce jest wiele miejsc do zwiedzania w muzeach na wolnym powietrzu – urzędy państwowe i wojewódzkie, zabytki i tym podobne. W Polsce jest też kilka świetnych muzeów. Niektóre mają prawdziwą historię lub szczególną wartość architektoniczną. W przeszłości ludzie płacili za wstęp, aby je odwiedzić (często nagrody były przyznawane osobom, które przybyły jako pierwsze), ale dziś wystarczy bilet wstępu. Największym problemem jest to, że nie ma zbyt wielu miejsc na wsi, do których można by po prostu pójść tak, jak do muzeum lub innego rodzaju atrakcji/miejsca.

W wielu częściach świata muzea na wolnym powietrzu są faktem. Oferują emocjonalne i edukacyjne przeżycie, dzięki któremu możesz odwiedzić naturalne środowisko, które widzisz w telewizji. Na całym świecie są tysiące muzeów, ale wiele innych czeka na odkrycie. Mnóstwo informacji nie pozostawia miejsca na kreatywność..

Darmowe dni zwiedzania skansenów

W sąsiednich krajach skanseny cieszą się dużą popularnością i przyciągają zwiedzających z całej Europy. Są także doskonałą okazją do poznania wiejskiego życia w Polsce.

Wizyta w skansenie to niezapomniane przeżycie, którego nie można przegapić podczas podróży do Polski.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest częścią Ministerstwa Kultury. Jest instytucją kultury zapewniającą dostęp do muzeów na wolnym powietrzu w całej Polsce.

Przed trzema laty Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Bydgoszczy miał duży problem: potrzebował nowych eksponatów. Nie nadążał za rosnącą liczbą odwiedzających. Dlatego instytut poprosił swoich zwolenników na portalach społecznościowych o pomoc i sugestie.

Muzea na wolnym powietrzu to świetny sposób, aby cieszyć się naszym narodowym dziedzictwem. Nie powinniśmy zapominać o znaczeniu skansenów dla naszej zbiorowej pamięci i kultury.

Corocznie Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi organizuje tygodniową wystawę muzealną polskiej wsi w plenerze. Ekspozycje znajdują się w trzech lokalizacjach – parku narodowym, małym mieście i na wsi. Co tydzień odwiedzający mogą odwiedzić wszystkie pokazy bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Skanseny oddają pogląd jak wyglądało życie na wsi ponad 300 lat temu

Skanseny mają potencjał, by stać się nowym atutem i powodem do dumy polskiej wsi. Mogą być ważnym źródłem informacji, gdy ludzie próbują zorientować się, jak wyglądało życie na wsi 400 lat temu.

Idea muzeów na wolnym powietrzu zrodziła się w Niemczech, gdzie stała się popularna ze względu na popularność sztuki ludowej i życia na wsi. Ściśle związane z nowoczesnym ruchem rekreacyjnym, zaczęły być postrzegane jako naturalne rozwiązanie dla społeczności wiejskich stojących w obliczu niżu demograficznego i ubóstwa. W samej Polsce istnieje ponad 2000 muzeów na wolnym powietrzu i znajdują się one w całym kraju, z dużymi zbiorami w miastach takich jak Poznań, Łódź, Warszawa czy Gdańsk nad Bałtykiem. Prowadzą także programy edukacyjne dla dzieci od przedszkoli po uczelnie poprzez obozy letnie czy festiwale organizowane przez artystów.

Skanseny są piękne architektonicznie i oferują niepowtarzalny widok na życie na wsi w XVIII wieku.

W naszym codziennym życiu otacza nas historia. Ta sekcja skupia się na skansenie w największym mieście naszego kraju – Warszawie, który był obowiązkowy dla ludzi z całego świata w pierwszej połowie XX wieku; będzie to miejsce, w którym odwiedzający poczują się jak przybysze w bardzo szczególnej epoce w polskiej historii.

W XIX wieku w Polsce istniał ogromny skansen zwany „Goszczeniem” (plac wiejski), w którym mieściło się wiele wystaw odzwierciedlających styl życia na wsi.

Znajdował się na tym samym placu, na którym dziś znajduje się nasze słynne Narodowe Muzeum Historii.

Eksponaty są nadal na miejscu. Wiosną i latem można je odwiedzić za darmo i cieszyć się kolorowymi ekspozycjami. Natomiast w okresie zimowym bilety wstępu na wystawy specjalne można kupić w kasie znajdującej się przy Placu Goszczenia przy ul. Taborów. Muzeum czynne jest we wtorki i piątki od grudnia do marca do godziny 20:00. Ceny wstępu to 2 zł od osoby lub 1 zł dla dzieci do lat 12 (wstęp bezpłatny).

Related Post